ARCHITEKTURA MONASTYCZNA NA TERENIE EGIPTU

Przedmiotem niniejszego opracowania są ośrodki monastyczne powstałe w Dolinie Nilu. Niezwykle istotne jest skrupulatne zestawienie egipskich ośrodków monastycznych w układzie topograficznym: Dolny Egipt, oaza Fajum, Środkowy Egipt, Wybrzeże Morza Czerwonego, Górny Egipt. Autorka uwzględniła zarówno…

40.64

Na stanie

Agnieszka Muc – w 2006 r. ukończyła studia w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizując się w archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu. Obecnie jest doktorantką Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Do jej zainteresowań należy głównie archeologia Egiptu – przede wszystkim chrześcijańskiego, ale także starożytnego.

Przedmiotem niniejszego opracowania są ośrodki monastyczne powstałe w Dolinie Nilu. Niezwykle istotne jest skrupulatne zestawienie egipskich ośrodków monastycznych w układzie topograficznym: Dolny Egipt, oaza Fajum, Środkowy Egipt, Wybrzeże Morza Czerwonego, Górny Egipt. Autorka uwzględniła zarówno stanowiska wzmiankowane nieraz jedynie przed laty jak też wyniki badań, uzyskane na kilkunastu czołowych stanowiskach (np. Kellia). Praca stanowi nawiązanie do ważnych prac uważanych wręcz za klasyczne.

Z recenzji prof. Joachima Śliwy

Monastycyzm egipski jest dziś przedmiotem żywego zainteresowania wśród historyków, badaczy dziejów religii, teologów, archeologów, historyków sztuki. Na tym tle trzeba rozpatrywać pracę Agnieszki Muc o architekturze monastycznej Egiptu. Wyrasta ona z zainteresowania zjawiskiem monastycyzmu, wykorzystuje niemały dorobek archeologów, tak w postaci raportów wykopaliskowych jak i opracowań przedmiotu. Autorka starała się w swej prezentacji stanowisk uwzględnić nie tylko dane o charakterze archeologicznym, odwoływała się też do przekazów literackich.

Z recenzji prof. Ewy Wipszyckiej-Bravo

Autor

Liczba stron

Rok wydania

Wydawca

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „ARCHITEKTURA MONASTYCZNA NA TERENIE EGIPTU”