BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY ERGONOMIA I OCHRONA WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ

Książka przeznaczona dla studentów studiów politechnicznych pierwszego stopnia (inżynierskich), na pierwszym roku, na różnych kierunkach. Jej zakres tematyczny obejmuje trzy obszerne zagadnienia, z których ? pozornie ? tylko dwa pierwsze są pokrewne, natomiast trzecie wydaje się całkowicie różne.

Książka przeznaczona dla studentów studiów politechnicznych pierwszego stopnia (inżynierskich), na pierwszym roku, na różnych kierunkach. Jej zakres tematyczny obejmuje trzy obszerne zagadnienia, z których – pozornie – tylko dwa pierwsze są pokrewne, natomiast trzecie wydaje się całkowicie różne. Istnieją jednak logiczne powiązania między nimi. Zarówno bezpieczeństwo i higiena pracy (bhp), jak i ergonomia są dziedzinami wiedzy oraz działaniami praktycznymi, które zajmują się czynnikami środowiska pracy oraz środkami technicznymi i stosowaną technologią, wpływającymi na zdrowie i samopoczucie pracującego człowieka. W publikacji zarysowano obszerność problematyki i ukazano związki między:

• działalnością zmierzającą do zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia człowieka, zwłaszcza w środowisku pracy;

• działalnością inżynierską (korekcyjną i koncepcyjną) mającą na celu dostosowanie „świata technicznego” do wymagań, potrzeb oraz możliwości człowieka jako twórcy i użytkownika środków technicznych (czyli ergonomią mającą przecież polskie korzenie);

• działalnością twórczą, innowacyjną, spowodowaną koniecznością poprawy warunków pracy, pragnieniem podwyższenia ergonomicznej jakości rzeczy technicznych, w wyniku której powstaje własność intelektualna – którą można i należy umiejętnie chronić.

Na wstępie jako tło rozważań przedstawiono krótki rys historii techniki, a ostatnią część poświęcono przybliżeniu technik heurystycznych, które pobudzają i wzmacniają twórcze zdolności człowieka.

978-83-7775-468-9

Napisz pierwszą opinię o „BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY ERGONOMIA I OCHRONA WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ”