BUDOWA I PILOTAŻ SAMOLOTÓW LEKKICH PRZEWODNIK PILOTA I INSTRUKTORA

Podręcznik pierwszego kontaktu. Brakowało na rynku podręcznika, który dostarczałby kompendium wiedzy niezbędnej przy szkoleniu podstawowym, przyjaznego dla czytelnika, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z lotnictwem. Z jednej strony nie przeładowanego całą możliwą wiedzą, z drugiej – rozwijającego szerzej najbardziej podstawowe jej aspekty. Tę lukę wypełnia ostatnia książka Lecha Szutowskiego “Budowa i pilotaż samolotów lekkich. Przewodnik pilota i instruktora”. Jest to zamknięcie “trylogii”, której pierwsze dwie części stanowił “Podręcznik pilota samolotowego” (współautor Jerzy Domicz) i wydany później “Poradnik pilota samolotowego”. Autor mówi półżartem, że na tym zakończył pisanie podręczników i więcej już nic nie napisze. “Przewodnik” w usystematyzowany sposób opisuje budowę płatowca, silnika, przyrządów pokładowych, instalacji samolotu, szeroko omawia zasady pilotażu i elementy lotu, sporo miejsca poświęca przygotowaniu lotu i czynnikom wpływającym na jego bezpieczeństwo. Podaje też w niezbędnym na tym etapie szkolenia zakresie zagadnienia z nawigacji i struktur przestrzeni. Instruktorzy prowadzący szkolenie znajdą tu z kolei wskazówki metodyczne, a także plansze poglądowe przydatne jako pomoce naukowe. Zaletą “Przewodnika” jest to, że nie jest on “cegłą” : można go nosić w torbie lotniczej, by podczas przerwy w lotach przestudiować sobie “na gorąco”, po raz kolejny, rozdział o błędach lądowania.

SPIS TREŚCI:

Część 1 Wiadomości ogólne

Część 2 Instalacje samolotu

Część 3 Podstawowe elementy lotu

Część 4 Przygotowanie i wykonanie lotu

Część 5 Bezpieczeństwo lotu

Część 6 Podstawowe parametry nawigacyjne wystepujące w locie samolotu

Część 7 Niektóre przepisy lotnicze wykonywania lotów z widzialnością

Część 8 Plan użytkowania przestrzeni powietrznej (AUP)

Część 9 Symulatory lotów

Część 10 Kierowanie lotami szkolnymi

Wykaz literatury