ĆWICZENIA W LABORATORIUM WYSOKICH NAPIĘĆ

Niniejszy skrypt jest przeznaczony dla studentów studiów dziennych i zaocznych wydziałów elektrycznych uczelni wyższych. Zawarty materiał ma pomóc studentom w przygotowaniu się do ćwiczeń, przeprowadzeniu pomiarów, sporządzeniu protokołów pomiarowych i opracowaniu sprawozdań. Omówiono w nim 12 różnych ćwiczeń, które mogą być wykonywane w dowolnej kolejności…

28.00

Na stanie

Niniejszy skrypt jest przeznaczony dla studentów studiów dziennych i zaocznych wydziałów elektrycznych uczelni wyższych. Zawarty materiał ma pomóc studentom w przygotowaniu się do ćwiczeń, przeprowadzeniu pomiarów, sporządzeniu protokołów pomiarowych i opracowaniu sprawozdań. Omówiono w nim 12 różnych ćwiczeń, które mogą być wykonywane w dowolnej kolejności. Część pierwsza zawiera krótkie podstawy teoretyczne do ćwiczeń, których opis zestawiono w części drugiej. W części trzeciej opisano eksperymenty wysokonapięciowe. Niektóre z nich demonstrowane są w ramach pokazu wyładowań elektrycznych w hali wysokich napięć Politechniki Wrocławskiej a także w wielu innych tego typu laboratoriach.
Laboratorium Wysokich Napięć w którym odbywają się zajęcia na Politechnice Wrocławskiej zostało zaprojektowane przez Prof. Jerzego Ignacego Skowrońskiego i mgr inż. Jerzego Lisieckiego na początku lat 1950-tych. Jednak początki wysokich napięć we Wrocławiu mają ponad stuletnią historię. Tym historycznym zagadnieniom poświęcona jest ostatnia część książki.
Prawie wszystkie przedstawione ćwiczenia zostały opracowane przed wielu laty przez Jerzego Lisieckiego. Dwa z nich są własnym opracowaniem autora: „Prąd upływu na zabrudzonym izolatorze napowietrznym” oraz „Efekt odwrócenia biegunowości w układach izolacyjnych o słabej nierównomierności pola elektrycznego”. W kilku ćwiczeniach dokonano również pewnych modyfikacji ich programu.

Lista ćwiczeń:

– Układ probierczy i pomiary wysokiego napięcia przemiennego
– Przebiegi falowe i model linii długiej
– Wytwarzanie i pomiar napięcia stałego
– Wytrzymałość powietrza w polu równomiernym lub słabo równomiernym
– Wytrzymałość powietrza w polu nierównomiernym
– Wytrzymałość powierzchniowa
– Pomiar współczynnika strat dielektrycznych i wyładowań niezupełnych
– Rozkład napięcia wzdłuż izolatorów
– Wytwarzanie udarów napięciowych
– Diagnostyka ograniczników przepięć
– Prąd upływu na zabrudzonym izolatorze
– Zjawisko odwrócenia biegunowości w słabo nierównomiernym polu elektrycznym

Autor

ISBN

978-83-7125-225-9

Liczba stron

Rok wydania

Wydawca

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „ĆWICZENIA W LABORATORIUM WYSOKICH NAPIĘĆ”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *