HEINDRICH LAUTERBACH ARCHITEKT WROCŁAWSKIEGO MODERNIZMU

Niniejsza publikacja jest owocem wielomiesięcznej pracy polskich i zagranicznych naukowców, badaczy życia i dorobku jednego z najważniejszych twórców wrocławskiej architektury okresu międzywojennego, ucznia Hansa Poelziga i jednego z głównych pomysłodawców i organizatorów wystawy Werkbundu WuWA z 1929 roku…

Niniejsza publikacja jest owocem wielomiesięcznej pracy polskich i zagranicznych naukowców, badaczy życia i dorobku jednego z najważniejszych twórców wrocławskiej architektury okresu międzywojennego, ucznia Hansa Poelziga i jednego z głównych pomysłodawców i organizatorów wystawy Werkbundu WuWA z 1929 roku.
Monografia, poświecona działalności Lauterbacha w okresie przed druga wojna światową, głównie na terenie Śląska i Wrocławia, została podzielona na trzy części:

Pierwsza z nich to artykuły i eseje omawiające twórczość architekta autorstwa wybitnych ekspertów z dziedziny architektury europejskiego modernizmu, m.in. Vladimira Šlapety, Cristiny Inês Steingräber, Beate Störtkuhl i Jadwigi Urbanik.

Drugą ważną częścią wydawnictwa jest katalog obejmujący ponad trzydzieści pozycji (pojedynczych obiektów i większych założeń mieszkaniowych), zilustrowany archiwalnymi i współczesnymi fotografiami budynków oraz opatrzony ich szczegółowymi opisami. Większość wykorzystanych w katalogu planów architektonicznych i zdjęć pochodzi z kolekcji Muzeum Architektury, gdzie trafiły na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

W ksiące Czytelnik znajdzie również teksty autorstwa samego Lauterbacha oraz poświęcone mu teksty źródłowe. Oddają one ducha czasu, atmosferę, w jakiej tworzył architekt w latach dwudziestych oraz w naznaczonym kryzysem gospodarczym i politycznym okresie lat trzydziestych. Na szczególną uwagę zasługuje interesujący opis lat dzieciństwa i młodości architekta, a także jeden z najlepszych tekstów Lauterbacha poświęcony Hansowi Poelzigowi i Akademii Sztuki we Wrocławiu.

978-83-89262-71-4

Napisz pierwszą opinię o „HEINDRICH LAUTERBACH ARCHITEKT WROCŁAWSKIEGO MODERNIZMU”