Od redakcji
Publikacja przeznaczona jest dla inwestorów, projektantów oraz instalatorów montujących instalacje słoneczne. Zawiera wskazówki, od czego inwestor powinien rozpocząć inwestycję, jak unikać pułapek czyhających na projektantów podczas projektowania instalacji i doboru jej elementów oraz jak ustrzec się błędów w trakcie montażu.
Książka powstała na podstawie cyklu artykułów autorstwa dr. inż. Jerzego Chodury (Sun Engineering) publikowanych w miesięczniku Rynek Instalacyjny. Praktyczne wytyczne pochodzące z tych artykułów zebrane w jedną całość stanowią nową jakość. Jest to też lektura godna uwagi w kontekście zbliżającego się terminu wprowadzenia systemu potwierdzania kwalifikacji instalatorów m.in. systemów ciepła słonecznego i systemów fotowoltaicznych zgodnie z wymaganiami dyrektywy 2009/28/WE o odnawialnych źródłach energii (tzw. dyrektywy OZE).
Szczególnie dużo miejsca poświęcono projektowaniu, doborowi i wykonawstwu dużych instalacji solarnych, wymagających wiedzy znacznie wykraczającej poza tę, która wystarcza do poprawnego wykonania domowych instalacji. Wiele dużych instalacji solarnych do przygotowania ciepłej wody użytkowej powstałych w naszym kraju nie osiąga optymalnych parametrów – z różnych przyczyn. Porady adresowane są też do inwestorów korzystających z dofinansowania inwestycji solarnych. Nie zawierają wskazówek, jak pozyskiwać te środki, ale na co zwracać uwagę, by jak najlepiej je spożytkować i uzyskać maksymalne korzyści w formie długiej i sprawnej eksploatacji systemu.
Książka zawiera ponadto przykłady innowacyjnych rozwiązań konstrukcji kolektorów, instalacji oraz akumulacji ciepła. Instalacje solarne, w których energia zostanie odpowiednio zmagazynowana, mogą zaspokajać zapotrzebowanie na c.w.u. i wspomagać ogrzewanie przez cały rok kalendarzowy, również w okresie grzewczym. Są one coraz bardziej popularne, zwłaszcza w Niemczech.
Na rynku pojawiły się już rozwiązania technologiczne, które umożliwiają zastosowanie energii słonecznej do nowych celów. Wykorzystywana może być ona w instalacji jako medium grzewcze i do wytwarzania energii elektrycznej, a także do zasilania klimatyzacji. W ostatnich latach powstało wiele indywidualnych rozwiązań z możliwością naprzemiennego lub jednoczesnego wykorzystania energii słonecznej do zasilania odbiorników energii. W książce podano też przykłady rozwiązań technicznych dużych zasobników akumulacyjnych, zarówno w postaci zbiorników, jak i przy wykorzystaniu naturalnych warunków geologicznych istniejących na danym terenie.
Spis treści
1. Konstrukcje i materiały kolektorów słonecznych / 4
2. Wymagania jakościowe, badania i certyfikaty / 8
3. Prawidłowy montaż kolektorów / 13
4. Duże instalacje solarne / 18
4.1. Duże instalacje – analiza realizacji / 22
4.2. Magazynowanie energii w dużych instalacjach solarnych / 27
5. Nowe rozwiązania techniczne kolektorów / 33
6. Innowacyjne metody magazynowania i wykorzystywania energii słonecznej / 38
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.