KOLEJ WĄSKOTOROWA PRZEWORSK-DYNÓW ,

65.00

Na stanie

Kolej wąskotorową z Przeworska do Dynowa otwarto 8 września 1904 roku. Jej podgórska trasa rozpoczyna się na stacji stycznej z koleją normalnotorową w Przeworsku i biegnie wzdłuż doliny rzeki Mleczki przez Pogórze Dynowskie do malowniczej doliny Sanu. Jest to jedna z najciekawszych linii wąskotorowych w Polsce, na jej trasie znajduje się jedyny w Polsce tunel wąskotorowy.

Jako jedna z nielicznych przetrwała do lat współczesnych. Przez lata zmieniali się jej zarządcy lub operatorzy, zmieniała się również rola kolejki. Kolej powstała w celu transportu towarów, przede wszystkim buraków do cukrowni w Przeworsku. Przewozy pasażerskie zapewniały komunikację mieszkańcom Pogórza Dynowskiego z Ziemią Przeworską. Dzisiaj kolej pozostaje w ruchu jako atrakcja turystyczna.

W książce przedstawiono historię powstania i funkcjonowania kolei Przeworsk – Dynów. Publikacja jest nie tylko kroniką dziejów tej kolei ale zawiera również opis infrastruktury i bardzo różnorodnego taboru. Książka dedykowana jest do miłośników kolei i mieszkańców intersujących się historią swojego regionu.

 

SPIS   TREŚCI

Kalendarium /4

Od autorów /5

  1. Początki kolei na galicyjskim Podkarpaciu /6
  2. Historia i funkcjonowanie kolei Przeworsk – Dynów /10
  3. Infrastruktura linii Przeworski – Dynów /94
  4. Tabor kolei wąskotorowej  Przeworsk – Dynów /144
  5. Austraickie parowozy wąskotorowe – zarys historii i konstrukcji /205
  6. Kolej wąskotrowa Przeworsk – Dynów w kolorze /225

Objaśnienia skrótów /220

Bibliografia /221

Słowniczek /222

 

 

 

Autor

ISBN

978-83-943075-4-7

Liczba stron

Rok wydania

Wydawca

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „KOLEJ WĄSKOTOROWA PRZEWORSK-DYNÓW”