MODERNIZMY T.2 ARCHITEKTURA NOWOCZESNOŚCI W II RZECZYPOSPOLITEJ

MODERNIZMY ARCHITEKTURA NOWOCZESNOŚCI W II RZECZYPOSPOLITEJ TOM 2 KATOWICE I WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

W świadomości społecznej architektura II Rzeczypospolitej rzadko uchodzi za zabytkową. Często pomijana, szufladkowana razem z powojenną jako spuścizna okresu błędów i wypaczeń, powoli rozpada się na naszych oczach. Serią Modernizmy przypominamy genezę, monumentalizm i rozmach ówczesnych założeń architektonicznych.

Po odzyskaniu niepodległości polskie władze stanęły przed wyzwaniem zaprojektowania nowego państwa i zbudowania go od podstaw. Należało się skomunikować, zelektryfikować, uzbroić i uniezależnić gospodarczo od państw ościennych. Skala podjętych wówczas działań budzi podziw – w ciągu kilku lat powstały nowe miasta, osiedla, centra przemysłu i rozrywki.

Drugi tom serii opowiada o przedwojennym województwie śląskim. Autorzy publikacji szczegółowo omawiają zagadnienia związane z architekturą mieszkaniową Katowic, a także budownictwem szkolnym i wojskowym. Obszerny tekst przybliża architekturę przemysłową, która stanowiła nie tylko ważny element rozwoju ekonomicznego państwa, ale również koronny argument za nowoczesnością II RP. Niejako na drugim biegunie znajduje się prezentacja luksusowej willi prezydenta Mościckiego, tak zwanego zameczku, w Wiśle. Pejzaż architektoniczny województwa dopełniają teksty o architekturze Śląska Cieszyńskiego oraz refleksje nad różnymi nurtami stylistycznymi w architekturze Katowic. Całość ilustrują liczne fotografie, zarówno współczesne, jak i archiwalne.

Wstęp, Zbigniew Kadłubek
MODERNIZM
O stylach w katowickiej architekturze międzywojennej, Irma Kozina
Śląsk Cieszyński – od klasycyzmu do nowoczesności, Przemysław Czernek