OBRAZOWANIE ZA POMOCĄ TOMOGRAFII OPTYCZNEJ OCT Z DETEKCJĄ FOURIER.

Obrazowanie za pomocą tomografii optycznej OCT z detekcją fourierowską to książka, która przedstawia opis teoretyczny podstaw fizycznych działania metody tomografii optycznej OCT (ang. Optical Cofierence Tomography), z uwypukleniem aspektów zwiększonej prędkości metody i rozdzielczości…

Książka przedstawia opis teoretyczny podstaw fizycznych działania metody tomografii optycznej OCT (ang. Optical Cofierence Tomography), z uwypukleniem aspektów zwiększonej prędkości metody i rozdzielczości obrazowania. Opisywana metoda obrazowania wykorzystuje interferencję wiązek światła częściowo spójnego do uzyskiwania obrazów przekrojów tkanki w sposób nieinwazyjny i bezdotykowy. Tworzy się dwuwymiarowe obrazy przekrojów, skanując obiekt wiązką światła i wyznaczając lokalizację punktów rozłożonych wzdłuż wiązki penetrującej na podstawie analizy światła powracającego z obiektu do układu pomiarowego. Opisane są tu również podstawy fizyczne rekonstrukcji informacji trójwymiarowej oraz rekonstrukcji informacji o czynności organizmu lub grup komórek. Zaprezentowano układy eksperymentalne i prototypowe skonstruowane podczas badań, jak i wybrane wyniki badań nad tomografią optyczną OCT z detekcją w dziedzinie fourierowskiej. Autor przeprowadził między innymi eksperymentalną weryfikację analiz teoretycznych, które umożliwiają wyznaczenie zakresu stosowalności opisywanej techniki. Zaproponowane sposoby, zarówno kalibracji urządzenia, jak i pomiaru podstawowych parametrów mogą stanowić wzorcową procedurę charakteryzowania układów tomografów optycznych.

W książce ukazany jest praktyczny aspekt prowadzonych badań w zastosowaniach do okulistyki. Autor pokazał możliwości diagnostyczne opracowanej techniki, które zostały zilustrowane przykładami badań klinicznych prowadzonych z wykorzystaniem urządzeń prototypowych. W trakcie prac badawczych, których celem był rozwój wysokorozdzielczych technik tomografii optycznej OCT z detekcją w dziedzinie częstości optycznych, M. Wojtkowski podjął współpracę z okulistami zarówno w kraju (Collegium Medicum UMK, Bydgoszcz), jak i za granicą (New England Eye Center, Boston, USA). Powstały trzy urządzenia prototypowe wspomagające codzienną praktykę diagnostyczną. Za ich pomocą wykonano ponad 2000 badań oczu ludzkich, na których podstawie stawiana była diagnoza choroby.

Przedmowa

V.1.4. Obrazowanie schorzeń siatkówki

V.2. Obrazowanie przedniego odcinka oka ludzkiego

978-83-231-2395-8

Napisz pierwszą opinię o „OBRAZOWANIE ZA POMOCĄ TOMOGRAFII OPTYCZNEJ OCT Z DETEKCJĄ FOURIER.”