PORADNIK SERWISOWY 1/2009 UKŁADY KLIMATYZACJI BUDOWA I OBSŁUGA

Poradnik serwisowy 01-02/2009. Budowa układu klimatyzacji samochodowej. Funkcjonowanie układu klimatyzacji. Kontrola oraz Serwisowanie układu klimatyzacji. Metodyka wykrywania nieszczelności. Naprawa układu klimatyzacji. Instalacje klimatyzacji na CO2. Wykaz środków chłodzących i olejów do klimatyzacji.

31.50

Na stanie

Poradnik serwisowy 01-02/2009. Budowa układu klimatyzacji samochodowej. Funkcjonowanie układu klimatyzacji. Kontrola oraz Serwisowanie układu klimatyzacji. Metodyka wykrywania nieszczelności. Naprawa układu klimatyzacji. Instalacje klimatyzacji na CO2. Wykaz środków chłodzących i olejów do klimatyzacji.

Wprowadzenie

W ostatnich kilku latach nieustannie wzrasta popyt na samochody wyposażone w układ klimatyzacji wnętrza pojazdu. Na wskutek tego producenci decydują się na zainstalowanie klimatyzacji już nie tylko w samochodach klasy wyższej, lecz również w pojazdach segmentów niższych szczebli. Układ klimatyzacji samochodowej przestaje więc być swego rodzaju luksusem i staje się niemal standardowym wyposażeniem auta. Z powodzeniem wprowadzany jest do samochodów osobowych, ciężarowych oraz pojazdów użytkowych. Samochodowy układ klimatyzacji nie tylko sprzyja lepszemu samopoczucie kierowcy oraz wszystkich przewożonych pasażerów, lecz znacznie poprawia również bezpieczeństwo jazdy pozytywnie wpływając na koncentracje kierującego.

Tak postępujący rynek motoryzacyjny pozytywnie wpływa na gałąź przemysłu, która odpowiedzialna jest za naprawę oraz serwisowanie samochodów. Posiadanie układu klimatyzacji wymusza bowiem na właścicielu dbanie o okresowe jego przeglądy, naprawę oraz wymianę czynników eksploatacyjnych. Odpowiednio wykwalifikowana kadra, specjalizująca się w zakresie obsługi samochodowych układów klimatyzacji powinna więc poprzez informowanie swoich Klientów zachęcać do okresowych badań tego układu (zapobiegając tym samym drogim naprawom), co pozytywnie wpłynie również na finansową stronę funkcjonowania zakładu naprawczego.

W 2004 roku został wydany Poradnik serwisowy "Klimatyzacja działanie i serwisowanie". Obecnie kontynuujemy te tematykę, gdyż układy klimatyzacji stale się rozwijają i zaszła potrzeba aktualizacji wiedzy w tym zakresie. Niniejszy Poradnik jest rozwinięciem i uzupełnieniem publikacji wydanej wcześniej. Nie powtarzaliśmy więc teoretycznych podstaw funkcjonowania układu klimatyzacji, które znajdują się w Poradniku z 2004 roku. Z myślą o Czytelnikach, którzy jednak nie znają poprzedniego Poradnika uznaliśmy, że pewne podstawowe informacje o budowie układu powinny zostać przedstawione również w obecnym wydaniu. Skupiliśmy się poradach praktycznych i dodaliśmy część poświęconą układom klimatyzacji, które stosowane są w pojazdach użytkowych. Publikacji przygotowana została na podstawie materiałów: Behr Hella Service oraz Bosch.

Spis treści

Wstęp

1. Budowa układu klimatyzacji samochodowej
1.1. Sprężarka
1.2. Skraplacz
1.3. Parownik
1.4. Zawór rozprężny
1.5. Filtr osuszacz
1.6. Pozostałe elementy składowe

2. Funkcjonowanie układu klimatyzacji
2.1. Podstawowa zasada działania układu klimatyzacji
2.2. Współpraca układu klimatyzacji z układem ogrzewania
2.3. Obsługa panelu sterowania

3. Kontrola oraz Serwisowanie układu klimatyzacji
3.1. Urządzenia do obsługi klimatyzacji samochodowej
3.2. Pomiar ciśnienia i temperatury
3.3. Czyszczenie i dezynfekcja parownika
3.4. Płukanie układu klimatyzacji
3.5. Dokumentowanie prac
3.6. Programy komputerowe wspierające naprawę układów klimatyzacji
3.7. Obsługa układu klimatyzacji w samochodach ciężarowych oraz autobusach

4. Metodyka wykrywania nieszczelności
4.1. Wykrywanie nieszczelności środkiem kontrastowym
4.2. Wykrywanie nieszczelności elektronicznym testerem
4.3. Wykrywanie nieszczelności azotem
4.4. Wykrywanie nieszczelności za pomocą środków chemicznych

5. Naprawa układu klimatyzacji
5.1. Otwieranie specyficznych połączeń rurowych
5.2. Naprawa przewodów rurowych
5.3. Naprawa przewodów elastycznych
5.4. Demontaż i montaż sprężarki klimatyzacji
5.5. Wymiana sprzęgła sprężarki
5.6. Wymiana pierścienia uszczelniającego wału

6. Instalacje klimatyzacji na CO2

7. Środki chłodzące i oleje do klimatyzacji (wykaz)

Autor

ISBN

978-1643-4609

Liczba stron

Rok wydania

Wydawca

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „PORADNIK SERWISOWY 1/2009 UKŁADY KLIMATYZACJI BUDOWA I OBSŁUGA”