POZYCJONERY OBROTOWE TEORIA I PRAKTYKA

Roman Staniek (ur. w 1954 r. w Koźminie Wlkp.) jest profesorem Politechniki Poznańskiej, na której pełni funkcje dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania oraz kierownika Zakładu Maszyn Technologicznych. Jest członkiem American Society of Mechanical Engineering (ASME), Komitetu Budowy Maszyn PAN, Akademii Inżynierskiej w Polsce, PTPN i SIMP. Zajmuje się konstrukcją, budową i badaniami maszyn technologicznych, zwłaszcza obrabiarek sterowanych numerycznie. Jest autorem trzech monografii, autorem bądź współautorem 109 krajowych i zagranicznych publikacji, 17 patentów, 53 projektów badawczych, 58 prac na rzecz przemysłu i ponad 180 opinii i ekspertyz. Był opiekunem ponad 150 prac dyplomowych, z których 14 zostało wyróżnionych w ogólnopolskim konkursie o Nagrodę Prezesa SIMP. Szczególne miejsce w działalności naukowej autora zajmuje współpraca z przemysłem. Efektem tej współpracy jest pięć złotych medali zdobytych na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Tematem prezentowanej monografii są podstawy teoretyczne, konstrukcja, budowa i badania opartych na uzębieniach Hirtha dyskretnych pozycjonerów obrotowych, stosowanych głównie w obrabiarkach. Książka jest związana z kierowanym przez autora projektem rozwojowym nr R03 044 03. Efektem tego projektu była budowa typoszeregu pozycjonerów, w których wykorzystano rozwiązania objęte czterema patentami i siedmioma zastrzeżeniami patentowymi. Jeden z prototypów został wyróżniony złotym medalem na Międzynarodowych Targach Poznańskich (2009 r.), Ogólnopolskich Targach Innowacji IWIS w Warszawie (2010 r.) i Europejskich Targach Innowacji INNOVA w Brukseli (2010 r.) oraz srebrnym medalem na Światowych Targach Innowacji SILF w Seulu (2011 r.), a autor otrzymał za niego Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za Międzynarodowe Osiągnięcia Wynalazcze (2011 r.).

978-83-7775-282-1

Napisz pierwszą opinię o „POZYCJONERY OBROTOWE TEORIA I PRAKTYKA”