Aby bezpiecznie latać i nie dać się zaskoczyć w powietrzu nietypowym zdarzeniem, piloci muszą znać i rozumieć prawa rządzące lotem wynikające z mechaniki lotu samolotu. Prawa te są dla wszystkim bezwzględne i nie da się ich obejść – trzeba się do nich stosować.

Podręcznik dla pilotów autorstwa Antoniego Milkiewicza ma na celu przedstawienie aerodynamiki i mechaniki lotu samolotu w sposób całkowicie zrozumiały dla każdego z nich. Książka obejmuje pięć głównych rozdziałów. Dotyczą one atmosfery ziemskiej, aerodynamiki małych i dużych prędkości, mechaniki lotu samolotu i szczególnych przypadków w locie. Dużo uwagi autor poświęcił mechanice lotu samolotu – teorii sztuki pilotowania, traktując aerodynamikę jako wstęp do zasadniczego tematu. Każde zagadnienie zostało rozbudowane o szczegóły dotyczące mechaniki lotu samolotu F-16. Wykład teoretyczny został precyzyjnie zilustrowany ponad 400 rysunkami.

Płk w st. spocz. pil. dr inż. Antoni Milkiewicz ukończył Wydział Lotniczy WAT i Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W WAT uzyskał też stopień doktora nauk technicznych. Wiele lat pracował w służbie bezpieczeństwa lotów, sprawował również funkcję jej szefa. Przez 14 lat był głównym inżynierem Wojsk Lotniczych. Przez cały czas zawodowej służby wojskowej jako pilot wykonywał loty na samolotach tłokowych i odrzutowych. Ma na swoim koncie 3171 h lotu (z czego 350 h lotów doświadczalnych), w tym 400 h na szybowcach, 1788 h na samolotach tłokowych i 983 h na samolotach odrzutowych. Przebadał ponad 350 ciężkich wypadków lotniczych w lotnictwie wojskowym i cywilnym.

978-83-61021-00-1

Napisz pierwszą opinię o „PRAKTYCZNA AERODYNAMIKA I MECHANIKA LOTU SAMOLOTU ODRZUTOWEGO W TYM WYSOKOMANEWROWEGO”