SKRYPT DO ZAJĘĆ LABORATORYJNYCH Z PRZEDMIOTU NANOMATERIAŁY I NANOTECHNOLOGIE ,

Skrypt do zajęć laboratoryjnych z przedmiotu nanomateriały i nanotechnologie

Autorzy: Dariusz Kata, Joanna Mastalska-Popławska, Paweł Rutkowski, Jan Huebner, Dominika Madej, Ryszard Prorok, Łukasz Wójcik, Dawid Kozień

Skrypt obejmuje osiem ćwiczeń o identycznej konstrukcji, na którą składają się dwie części: przygotowanie teoretyczne i przebieg ćwiczenia. Części teoretyczne zawierają kompendium wiedzy niezbędnej do zrozumienia badanych zjawisk oraz ich interpretacji, prezentują też spis literatury poszerzającej daną problematykę. Części przedstawiające przebieg ćwiczenia opisują wykorzystywane w danym ćwiczeniu aparaturę i odczynniki oraz podają instrukcje dotyczące opracowania wyników. Każde ćwiczenie zakończone jest listą pytań i zagadnień mających pomóc studentowi w przygotowaniu się do ćwiczenia.
Problematyka ćwiczeń oprócz zagadnień związanych z charakterystyką nanoproszków i nanozawiesin obejmuje także proces wytwarzania nanomateriałów ceramicznych, prezentuje ich mikrostruktury oraz niektóre z własności fizycznych, np. cieplne. Dodatkowo przybliżono wybrane tematy związane z techniką laserową wytwarzania tworzyw ceramicznych. Wszystkie treści dobrano i zaprezentowano w sposób zrozumiały, a przez wykorzystanie licznych rysunków i zdjęć – także atrakcyjny.
Skrypt przeznaczony jest dla studentów kierunków: inżynieria materiałowa, inżynieria chemiczna i procesowa oraz innych związanych z nanotechnologią i nanomateriałami.

Wstęp 5
Regulaminzajęćlaboratoryjnych 7
RegulaminBHP 9
Ćwiczenie1