TECHNOLOGIA ŚWIATŁOWODÓW WŁÓKNISTYC H

Światło od tysięcy lat fascynuje człowieka – warunkuje ono jego istnienie. Nic więc dziwnego, że człowiek sięgnął po nie, wykorzystując je do przesyłania informacji. Rozprzestrzeniając się w próżni z prędkością 300 000 km na sekundę, promieniowanie optyczne jest…

42.00

Na stanie

Światło od tysięcy lat fascynuje człowieka – warunkuje ono jego istnienie. Nic więc dziwnego, że człowiek sięgnął po nie, wykorzystując je do przesyłania informacji. Rozprzestrzeniając się w próżni z prędkością 300 000 km na sekundę, promieniowanie optyczne jest najszybszym posłańcem. Światło od dawna wykorzystywane jest w komunikacji w otwartej przestrzeni (semafory, latarnie morskie, naziemne łącza optoelektroniczne itp.). Oczywistą wadą takich systemów jest ich wrażliwość na warunki atmosferyczne, w skrajnych przypadkach uniemożliwiające przekaz informacji [8, 14].
Uwięzienie światła w światłowodzie pozwoliło uniknąć tych wad. Z tego powodu, szeroko pojęta optoelektronika weszła na stałe do codziennej praktyki, rewolucjonizując wiele dziedzin współczesnej techniki. Najlepszym tego przykładem jest telekomunikacja, w której odstąpiono już praktycznie od transmisji drogą elektryczną z wykorzystaniem miedzianych kabli, i zastosowano powszechnie tory światłowodowe z promieniowaniem optycznym jako nośnikiem sygnału. Obserwuje się nie tylko zadziwiająco szybki wzrost zastosowań optoelektroniki, ale i rozwój nowych technologii warunkujących tempo tego wzrostu. Pojawiają się coraz bardziej wyrafinowane rozwiązania, pozwalające sterować światłem w sposób uznawany do niedawna za niemożliwy.

Autor

ISBN

978-83-88229-94-X

Liczba stron

Rok wydania

Wydawca

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „TECHNOLOGIA ŚWIATŁOWODÓW WŁÓKNISTYC H”