TERMOWIZJA W PODCZERWIENI PODSTAWY I ZASTOSOWANIA

,

TERMOWIZJA W PODCZERWIENI PODSTAWY I ZASTOSOWANIA

Wydawnictwo PAK wydało kolejną aktualną książkę z zakresu termowizji w podczerwieni, przygotowaną przez wybitnych specjalistów w tej dziedzinie: profesora Politechniki Łódzkiej Bogusława Więcka i profesora Gilberta De Meya z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii. Jest ona efektem wspólnych długoletnich badań i wdrożeń w tej dziedzinie, realizowanych przez autorów.
Książka przedstawia w sposób logiczny i systematyczny złożoną i bogatą wiedzę z zakresu współczesnej termografii w podczerwieni. Jest to pierwsza w kraju książka o pogłębionym zakresie teorii, napisana w sposób ścisły, ale przystępny.
Autorzy przedstawili zarówno podstawy fizyczne termografii, techniki jej wykorzystania, kamery termowizyjne z uwzględnieniem detektorów, jak i przykładowe aplikacje w budownictwie, medycynie i diagnostyce. Omówione są wielkości wpływające na sygnał wyjściowy kamery, takie jak emisyjność obiektu, skład i wilgotność atmosfery oraz obecność innych ciał w otoczeniu. Książka zawiera kompendium wiadomości o zjawiskach fizycznych z dziedziny promieniowania elektromagnetycznego w zakresie podczerwieni, które powinien znać użytkownik kamery termowizyjnej. Zawiera podstawą wiedzę o właściwościach promiennych ciał oraz pomaga zrozumieć problematykę wymiany ciepła i powstawania pól temperatury. Książka zawiera wiele przykładów i odniesień do praktycznych pomiarów termowizyjnych wykonywanych w różnych warunkach otoczenia.
Przedstawione są prawa fizyki wykorzystywane w termowizji, oraz jej podstawy fizyczne, w tym falowy opis promieniowania EM, który umożliwił wyjaśnienie pojęcia emisyjność materiałów. Omówiony jest wpływ emisyjności na pomiar temperatury metodą termowizyjną, następnie budowa i działanie detektorów podczerwieni oraz kamer termowizyjnych, zarówno termicznych, niechłodzonych jak i fotonowych, chłodzonych. Opisane są parametry detektorów i kamer termowizyjnych oraz przedstawiona jest zasada pomiaru temperatury za pomocą kamery.
W książce znajduje się rozdział o budowie kamer termowizyjnych, który zawiera wiele informacji wynikających z doświadczeń jednego ze współautorów przy konstrukcji nowej kamery termowizyjnej. Opisane są problemy, jakie należało rozwiązać projektując i wdrażając do produkcji nową kamerę.
Książka przeznaczona jest dla specjalistów, chcących pogłębić podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu termowizji, jak i dla Czytelników o zainteresowaniach technicznych, interesujących się najnowszymi metodami badań różnych obiektów. Będzie przydatna dla studentów, doktorantów inżynierów i użytkowników kamer, którzy stosują lub zamierzają je stosować w praktyce. Wymagający Czytelnicy znajdą w książce wiele równań opisujących zjawisko promieniowania i wielkości z nim związane.

,

978-83-926319-7-2

Napisz pierwszą opinię o „TERMOWIZJA W PODCZERWIENI PODSTAWY I ZASTOSOWANIA”