LEPKOŚĆ WZDŁUŻNA EMULSJI

Emulsje jako układy powszechnie wykorzystywane w przemyśle chemicznym, spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym są przetwarzane w różnorodny sposób.

18.00

Na stanie

Lepkość wzdłużna emisji
Broniarz-Press Lubomira
Mitkowski Piotr T.
Ochowiak Marek
Różańska Sylwia
Różański Jacek
Woziwodzki Szymon

Emulsje jako układy powszechnie wykorzystywane w przemyśle chemicznym, spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym są przetwarzane w różnorodny sposób. Podczas takich procesów, jak przykładowo rozpylanie (wtrysk paliwa, rozprowadzanie pestycydów w rolnictwie, dozowanie lekarstw do nosa i gardła, malowanie natryskowe), formowanie ciasta, wlot zasysanego płynu do rury, smarowanie kanapki masłem lub margaryną bądź połykanie czy chociażby podczas smarowania ciała kremem emulsje są poddawane raczej rozciąganiu niż ścinaniu. Także w wielu elementach aparatury procesowej występują przepływy rozciągające (wzdłużne) emulsji (przykładowo: przy wylocie z dyszy podczas wytłaczania lub przy zmianie przekroju rurociągu). We wszystkich wymienionych przypadkach dla pełnego opisu procesu konieczne jest poznanie, jak zmieniają się właściwości danego układu podczas rozciągania. Z tych względów, rozpatrując wymienione powyżej procesy, należy uwzględnić zarówno lepkość wynikającą z hipotezy Newtona (tzw. lepkość przy ścinaniu lub lepkość poprzeczną), jak i lepkość wzdłużną nazywaną często lepkością Troutona (dla uhonorowania pierwszego badacza, który zajął się problemem rozciągania płynów).

W literaturze można znaleźć stosunkowo dużo danych na temat przepływów rozciągających płynów polimerowych, a szczególnie szeroko są opisane stopione polimery. Stosunkowo niewiele jest informacji na temat zachowania się w takich przepływach układów wielofazowych, w tym emulsji, których ta praca dotyczy. Na podstawie przeglądu literatury wykazano, że temu tematowi bezpośrednio są poświęcone dwie prace; obie dotyczą emulsji typu woda w oleju.

Wyniki badań prezentowane w niniejszej pracy mogą być interesujące dla jednostek zajmujących się projektowaniem nowoczesnych farb i lakierów oraz dla przemysłu spożywczego i kosmetycznego, gdzie emulsje są przetwarzane. W wielu miejscach aparatury przemysłowej mamy do czynienia z przepływami wzdłużnymi, brak jest natomiast informacji (lub są jedynie informacje sygnalne), jak wpływają one na zmianę struktury emulsji lub jak uwzględniać opór stawiany przez płyn w trakcie jego rozciągania. Oprócz praktycznych możliwości wykorzystania zaprezentowanych w pracy wyników badań mają one zdaniem autorów także duże znaczenie poznawcze.

Autor

ISBN

978-83-7775-328-6

Liczba stron

Rok wydania

Wydawca

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „LEPKOŚĆ WZDŁUŻNA EMULSJI”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *