Metodę betonowania wspornikowego zastosował po raz pierwszy, w roku 1930, brazylijski inżynier Emilio H. Baumgart podczas budowy żelbetowego mostu nad Rio de Peixe. Intensywny rozwój tej metody nastąpił w Europie po II wojnie światowej.
Pierwsze zastosowanie montażu wspornikowego segmentów betonowych miało miejsce podczas budowy mostu Choisy-le-Roi pod Paryżem w roku 1965. Pierwsze polskie zastosowanie tej nowatorskiej technologii było dziełem Maksymiliana Wolfa i Płockiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku w Polsce mosty z betonu sprężonego wznoszone metodą betonowania wspornikowego stały się konkurencyjne w stosunku do konstrukcji stalowych i zaczęły być szeroko stosowane. Zakład Mostów Politechniki Wrocławskiej współpracował przy projektowaniu i budowie mostu autostradowego przez Wisłę w Toruniu (1998), przez Odrę w Opolu (1999) i przez Wełtawę w ciągu autostrady D8 w Czechach (1996) oraz przy niektórych późniejszych realizacjach. Zdobyte doświadczenia zawarto w niniejszej pracy, która może stanowić pomoc dla studentów i inżynierów pragnących pogłębić swoją wiedzę dotyczącą projektowania i budowy mostów metodami wspornikowymi.
BELKOWE MOSTY BETONOWE BUDOWANE METODAMI WSPORNIKOWANYMI
BILISZCZUK J., HILDEBRAND M., MACHELSKI CZ., SADOWSKI K., TEICHGRAEBER M.
Budownictwo35.00zł
Na stanie
Autor | BILISZCZUK J., MACHELSKI CZ., HILDEBRAND M., SADOWSKI K., TEICHGRAEBER M. |
---|---|
ISBN | 978-83-7125-281-5 |
Liczba stron | |
Rok wydania | |
Wydawca |
Napisz pierwszą opinię o „BELKOWE MOSTY BETONOWE BUDOWANE METODAMI WSPORNIKOWANYMI” Anuluj pisanie odpowiedzi
Spis treści
PobierzPodobne produkty
-
Promocja!
ŚCISŁE ELEMENTY KRZYWOLINIOWE W METODACH ELEMENTÓW SKOŃCZONYCH I ELEMENTÓW BRZEGOWYCH
RAKOWSKI J.56.00złPierwotna cena wynosiła: 56.00zł.10.00złAktualna cena wynosi: 10.00zł.
Szukaj
Wybrane
Kategorie
- Albumy (81)
- Architektura i urbanistyka (279)
- Automatyka i robotyka (40)
- Beletrystyka (4)
- Bez kategorii (4)
- Bezpieczeństwo (14)
- Bhp i ergonomia (40)
- Budowa i eksploat.maszyn (2)
- Budowa i eksploatacja maszyn (186)
- Budownictwo (259)
- Chemia i fizyka (33)
- Dom i ogród (1)
- Ekonomia (26)
- Elektronika i elektrotechnika (233)
- Finanse i rachunkowość (9)
- Hobby (6)
- Informatyka (549)
- Inne (85)
- Inżynieria biomedyczna (27)
- Inżynieria materiałowa (32)
- Języki obce (30)
- Literatura popularno-naukowa (79)
- Literatura regionalna (7)
- Logistyka i transport (93)
- Lotnictwo (22)
- Marketing (10)
- Matematyka i statystyka (90)
- Mechanika (129)
- Miernictwo (8)
- Nauki humanistyczne (51)
- Nowości (102)
- Ochrona i inżynieria środowiska (149)
- Prawo (4)
- Przemysł spożywczy (2)
- Sztuka (28)
- Tania książka (55)
- Zarządzanie (131)
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.