WALKA O DOM WSPOMNIENIA SYRYJSKIEJ ARCHITEKTKI

58.00

Na stanie

Marwa Al-Sabouni, Walka o dom. Wspomnienia syryjskiej architektki

„Walka o dom” została uznana przez „The Guardian” za jedną z najlepszych książek o architekturze 2016 roku. Marwa Al-Sabouni w 2018 roku została wskazana przez brytyjski „Prospect Magazine” jako jedna z TOP 50 Thinkers na świecie, a w 2019 roku znalazła się na liście BBC 100 Women.

Czy urbanistyka i architektura mogą wywołać wojnę albo jej zapobiec? Jak odbudować zrujnowane miasto? Jak uleczyć społeczeństwo?

W 2011 roku wybucha w Syrii wojna domowa. Młoda architektka Marwa Al-Sabouni wraz z mężem i dziećmi decyduje się pozostać w ogarniętym szczególnie brutalnymi walkami rodzinnym mieście Hims. Rodzina koczuje w cudem ocalałym z bombardowania domu, a architektka rysuje coraz bardziej zrujnowane miasto i pisze. Zastanawia się nad związkami między architekturą a polityką. Opisuje deprawację, w jaką popadła w jej kraju profesja architektoniczna i nauczanie architektury. Analizuje rolę, jaką odegrali architekci i urbaniści w wojnie domowej. Przekonuje, że można doprowadzić do pokoju przez odpowiednie planowanie miast i sposobów zamieszkiwania. Systematyzuje współczesną architekturę Bliskiego Wschodu, pisze o zaniedbywaniu lokalnego dziedzictwa, deprecjacji pojęcia piękna i utowarowieniu architektury.

Marwa Al-Sabouni stawia w Walce o dom niewygodne pytania i daje odważne odpowiedzi. Czy ktoś tego w ogóle słucha? Książka nie została opublikowana po arabsku – pierwsze wydanie wyszło w Londynie, w języku angielskim. Potem ukazały się tłumaczenia na języki francuski i włoski.

O autorce:

Marwa Al-Sabouni (1981) to nagradzana architektka, pisarka i mówczyni (jej mowa na platformie TED o roli syryjskiej architektury w wybuchu brutalnej wojny domowej zebrała do dzisiaj ponad 1,1 miliona obejrzeń). Obroniła doktorat z architektury islamskiej, wykłada na Ralston College w USA. Mieszka w mieście Hims w Syrii, gdzie prowadzi prywatną pracownię architektoniczną i skąd nie wyprowadziła się nawet na czas bombardowań podczas wojny domowej. Jako projektantka pracuje m.in. nad koncepcjami odbudowy zniszczonego podczas wojny Himsu, szczególnie dzielnicy Baba Amr. Inspiruje się tradycyjną praktyką rozwoju wieloetnicznych miast i osiedli. Współtworzy pierwszy i jedyny portal internetowy informacyjny o architekturze w języku arabskim: www.arch-news.net.

Autor

ISBN

978-83-969081-1-7

Rok wydania

Wydawca

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „WALKA O DOM WSPOMNIENIA SYRYJSKIEJ ARCHITEKTKI”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *