Promocja!

EFEKT LONARDA DA VINCI

89.99

Na stanie

Książka “Efekt Leonarda da Vinci” autorstwa Mateusza M. Bieczyńskiego to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników twórczości wielkiego renesansowego mistrza. Publikacja wydana dla uczczenia przypadającego w 2022 roku jubileuszu 570 rocznicy urodzin autora “Mona Lisy” jest wielowątkową opowieścią o losach stworzonych przez Leonarda da Vinci dzieł malarskich – zarówno tych faktycznie przez niego stworzonych, jak również tych, które były mu jedynie przypisywane. Na ponad 320 stronach autor wprowadza czytelnika w świat niuansów rynku sztuki, kolekcjonerstwa i artystycznego znawstwa. Przedstawia kilka obfitujących w zwroty akcji historii spektakularnych sprzedaży, kradzieży i nieoczekiwanych odkryć dzieł sztuki powiązanych z Leonardem, jego studiem lub jego uczniami. To nie jest kryminał, ale ze względu na podejmowaną tematykę, mógłby nim być. Książka obfituje bowiem w wiele zaskakujących historii o sensacyjnej wymowie. Główny wątek książki osnuty jest jednak wokół pytania o autentyczność “najdroższego obrazu świata” – “Salvatora Mundi” sprzedanego w 2017 roku w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku za rozbudzającą wyobraźnię sumę ponad 450 milionów dolarów. Autor skrupulatnie rekonstruuje historię jego odnalezienia, restauracji, promocji oraz sprzedaży. Stawia liczne pytania częściowo podważające jego pochodzenie spod ręki mistrza. Doskonale wyważona mieszanka potężnej dawki wiedzy, przystępnego stylu i wielowątkowej narracji sprawia, że jest to pozycja godna polecenia zarówno dla znawców tematu, pasjonatów sztuki, ale także wszystkich zainteresowanych międzynarodowym rynkiem sztuki.

Opinie recenzentów:

“Książka “Efekt Leonarda da Vinci” autorstwa Mateusza Bieczyńskiego, napisana jest interesująco, z pasją, mocno podbudowana archiwaliami, bogata w treści znane i nieznane. To książka znakomita! Autor panuje nad ogromem przywoływanych faktów i bardzo ciekawie je przedstawia, nie gubi się w nich, ale klarownie prowadzi wywód. Lektura książki wciąga i naprawdę trudno się od niej oderwać. Po jej przeczytaniu każdy będzie bogatszy o najnowszą wiedzę na temat losów dzieł Leonarda”.

Prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński

“Praca jest całkowicie nowatorska i z tej racji może wzbudzić nie tylko zainteresowanie szerokiego grona czytelników, lecz także dyskusje wśród specjalistów z różnych dziedzin, w obszarze których porusza się Autor. Oceniana monografia ze wszech miar ma charakter nowatorski. Wywód Autora jest jasny, logiczny i klarowny. Mimo olbrzymiej erudycji prezentowanej w toku wywodu, Autor pozwala czytelnikowi śledzić swoją koncepcję i dochodzić do samodzielnych wniosków”.

Prof. Jacek Sobczak

Nota biograficzna autora:

Mateusz M. Bieczyński, prawnik, historyk sztuki, krytyk artystyczny, biegły sądowy z zakresu prawa autorskiego i sztuk wizualnych, profesor Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Autor opracowań monograficznych na temat prawnych uwarunkowań życia artystycznego. Kurator wystaw i redaktor katalogów wystaw w Polsce i za granicą. Publikował na łamach wielu czasopism artystycznych, m.in. w Arteon, Art & Business, Format, Kwartalnik Fotografia, Obieg.pl. Łącznie opublikował ponad 100 artykułów.

Autor

ISBN

978-83-67222-14-3

Wydawca

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „EFEKT LONARDA DA VINCI”