Monografia będąca wynikiem wieloletnich studiów jej autorów w zakresie zagadnień związanych z geoinżynierią, porosprężystością, termoporosprężystością oraz stanami granicznymi ośrodków porowatych. Stanowi kontynuację prac przedstawionych w monografii Modelowanie przepływów przez ośrodki porowate (Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne 2008). Problematyka poruszana w pracy jest ostatnio tematem licznych publikacji naukowych, również książkowych, gdyż ma ona istotny wpływ na rozwój kilku dziedzin nauki, w tym geoinżynierii, bioinżynierii oraz technologii tworzenia nowych materiałów o złożonej strukturze.
Celem autorów było przedstawienie zagadnień z zakresu teorii filtracji płynów przez ośrodek porowaty, porosprężystości i termoporosprężystości oraz teorii stanów granicznych w sposób maksymalnie jasny, tak aby czytelnik zapoznawał się z materią teorii poczynając od bardzo prostych i elementarnych przykładów, poprzez klasyczne metody analityczne, aż po metody bardziej zaawansowane, oparte na teorii homogenizacji ośrodków niejednorodnych w skali mikroskopowej, czy też zaawansowane metody numeryczne. W miarę możliwości starano się przedstawić fizykę rozpatrywanego procesu poprzez przedstawienie metodyki uzyskiwania równań procesu w oparciu o metody klasyczne przy wykorzystaniu twierdzeń termodynamiki procesów nieodwracalnych czy też w oparciu o twierdzenia teorii homogenizacji. Przykłady, jakimi posłużono się do prezentacji różnych modeli reologicznych, dobrano tak, aby w sposób przejrzysty ilustrowały istotę przedstawionej teorii, a z drugiej strony były interesujące z punktu widzenia zastosowań praktycznych.
Spis treści
- Podstawowe pojęcia z zakresu mechanika ośrodków porowatych
- Zastosowanie systemów informacji geograficznej w mechanice ośrodków porowatych
- Właściwości fizyczne gruntów i skał
- Podstawy teorii przepływu płynu przez ośrodek porowaty
- Rozwiązania zagadnień przepływu płynu przez ośrodek porowaty
- Proces termofiltracji płynów przez ośrodek porowaty
- Teoria porosprężystości
- Modele termoporosprężystości ośrodka dwufazowego
- Modele reologiczne ośrodków porowatych
- Określanie parametrów modelu Biota ze szkieletem reologicznym
- Budowa numerycznego modelu porosprężystości z wykorzystaniem narzędzi GIS na przykładzie istniejącego obiektu budowlanego
- Stan graniczny w mechanice ośrodków porowatych
- Obliczenie stateczności skarp i stateczności filtracyjnej
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.