W 1898 roku nieznany nikomu szeregowy brytyjski stenograf, Ebenezer Howard, opublikował książkę, która radykalnie zmieniła sposób myślenia o mieście i wsi: To-morrow. A Peaceful Path to Real Reform [Jutro. Spokojna droga do prawdziwych reform]. Utopijna z pozoru wizja sieci miast-ogrodów, łączących zalety dużych aglomeracji (możliwości zatrudnienia) i wsi (czyste powietrze i woda, niewielkie czynsze), otoczonych pasami uprawnej ziemi, miała w przekonaniu Howarda silne oparcie w ekonomii. Projekt miał bowiem pragmatyczny i praktyczny wymiar – autor przykładał wielką wagę do precyzyjnego wyliczenia kosztów budowy i rentowności całego przedsięwzięcia. Najważniejszym, dziś całkowicie niemal pomijanym aspektem koncepcji miasta-ogrodu była jednak zmiana społeczna – przeformułowanie struktury własności i zapewnienie godnych warunków życia ludziom uciekających ze wsi przed wyzyskiem i robotnikom gnieżdżącym się w ciasnych, pozbawionych dziennego światła lichych mieszkaniach.
Świeżość i rewolucyjny rys idei zawartych w publikacji, wznawianej od 1902 roku pod tytułem Garden Cities of To-morrow (Miasta-ogrody jutra) sprawiły, że szybko zyskały one wielką popularność i żarliwych wyznawców – w całej Europie jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać społeczne komitety założycielskie kolejnych miast-ogrodów (najbardziej znane to Letchworth Garden City i Welwyn Garden City). Pomysły Howarda przekonały Le Corbusiera, który nawiązał do nich w wydanej w 1924 roku „Urbanistyce”, a po nim kolejne pokolenia planistów, wizjonerów, decydentów i deweloperów. Jednak stopniowo zmieniana, wypaczana i wybiórczo traktowana koncepcja została ostatecznie sprowadzona w szerokim społecznym odbiorze do obrazu podmiejskiego osiedla z parkiem.
Sama idea miasta-ogrodu pozostaje jednak ciągle jednym z najczęściej cytowanych i wykorzystywanych pomysłów i odbija się echem we współczesnych projektach miast i dzielnic. Lektura marzycielskiego tekstu Howarda przypomina przypomina o podstawowych zasadach, które zawsze powinny towarzyszyć planowaniu: wygody i ekonomii przyjętych rozwiązań z punktu widzenia użytkowników, powszechnej dostępności dóbr natury i kultury, zachowania i budowania więzi społecznych.
MIASTA OGRODY JUTRA
HOWARD E.
Architektura i urbanistykaMIASTA-OGRODY JUTRA Ebenezer Howard
40.00zł
Na stanie
Autor | |
---|---|
ISBN | 978-83-943750-0-3 |
Liczba stron | |
Rok wydania | |
Wydawca |
Napisz pierwszą opinię o „MIASTA OGRODY JUTRA” Anuluj pisanie odpowiedzi
Podobne produkty
Szukaj
Wybrane
Kategorie
- Albumy (98)
- Architektura i urbanistyka (283)
- Automatyka i robotyka (44)
- Beletrystyka (8)
- Bez kategorii (4)
- Bezpieczeństwo (18)
- Bhp i ergonomia (44)
- Budowa i eksploat.maszyn (196)
- Budownictwo (262)
- Chemia i fizyka (45)
- Ekonomia (25)
- Elektronika i elektrotechnika (241)
- Finanse i rachunkowość (12)
- Hobby (10)
- Informatyka (565)
- Inne (122)
- Inżynieria biomedyczna (28)
- Inżynieria materiałowa (40)
- Języki obce (33)
- Kalkulatory (1)
- Literatura popularno-naukowa (91)
- Logistyka i transport (94)
- Lotnictwo (19)
- Marketing (17)
- Matematyka i statystyka (103)
- Mechanika (158)
- Miernictwo (8)
- Nauki humanistyczne (61)
- Nowości (88)
- Ochrona i inżynieria środowiska (153)
- Prawo (5)
- Przemysł spożywczy (1)
- Sztuka (31)
- Tania książka (70)
- Zarządzanie (145)
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.