TERMODYNAMIKA POWIETRZA WILGOTNEGO PRZYKŁADY I ZADANIA

Szczególnym rodzajem gazu wilgotnego jest powietrze wilgotne, które odgrywa zasadniczą rolę w zagadnieniach ogrzewnictwa, wentylacji, klimatyzacji, w procesach osuszania i nawilżania, transporcie gazów przemysłowych, w procesach spalania. Znajomość przemian powietrza…

20.00

Na stanie

Przedmowa
Szczególnym rodzajem gazu wilgotnego jest powietrze wilgotne, które odgrywa zasadniczą rolę w zagadnieniach ogrzewnictwa, wentylacji, klimatyzacji, w procesach osuszania i nawilżania, transporcie gazów przemysłowych, w procesach spalania. Znajomość przemian powietrza wilgotnego jest niezbędna do projektowania instalacji klimatyzacyjnych, instalacji mających za zadanie tworzenie takiego środowiska, które byłoby przyjemne dla większości użytkowników.
Należy zaznaczyć, że podana w tym opracowaniu teoretyczna wiedza z zakresu powietrza wilgotnego dotyczy również każdego innego gazu wilgotnego, czego przykładem są spaliny. Stanowią one gaz wilgotny, gdyż zawierają w swoim składzie parę wodną, nieraz w znacznych ilościach.
Znajomość stanu gazu wilgotnego wpływa na właściwy dobór i eksploatację urządzeń. Niekiedy dąży się do tego, aby para wodna zawarta w gazie uległa wykropleniu (osuszanie), w innych wypadkach wprost przeciwnie (spaliny kotłowe).
Poszczególne rozdziały zawierają: skrótowo podany materiał teoretyczny, rozwiązane przykłady liczbowe oraz zadania do samodzielnego rozwiązania. Pierwszy rozdział to: model substancji – gaz doskonały i jego mieszaniny oraz para przegrzana. Drugi rozdział zawiera definicje podstawowych parametrów i funkcji powietrza wilgotnego. Trzeci dotyczy procesów uzdatniania powietrza: podgrzewania, chłodzenia, mieszania i nawilżania. Procesy te są charakterystyczne dla wentylacji i klimatyzacji. W rozdziale czwartym zostały podane przykłady zastosowań w technice przemian omówionych w rozdziale trzecim. Piąty rozdział zawiera skrótowo podane sposoby i przyrządy służące do pomiaru wilgotności względnej wilgotnego powietrza.
Do skryptu załączono materiały pomocnicze w postaci wykresów i tablic dotyczących właściwości wilgotnego powietrza, jako niezbędne przy rozwiązywaniu zadań. Autorzy uważają, że układ skryptu i zamieszczone przykłady zadań pozwolą studiującym na opanowanie podstawowych zagadnień termodynamiki powietrza wilgotnego oraz lepsze ich zrozumienie.
Niniejszy skrypt jest przeznaczony dla studentów Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, w szczególności dla specjalności Ogrzewnictwo i Klimatyzacja. Może być bardzo użyteczny w przedmiotach: technika cieplna, wentylacja, klimatyzacja, a także termodynamika na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Może również stanowić cenną pomoc dla projektantów.
Autorzy składają podziękowanie Panu prof. dr. hab. inż. Vyacheslavowi Pi-sarevowi za cenne wskazówki i uwagi merytoryczne poprawiające cechy dydaktyczne opracowania.

Autor

ISBN

978-83-7199-307-2

Liczba stron

Rok wydania

Wydawca

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „TERMODYNAMIKA POWIETRZA WILGOTNEGO PRZYKŁADY I ZADANIA”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *