ABC Projektariatu jest raportem z życia projektariatu, czyli tych ludzi, którzy nie posiadają nic oprócz gotowości do włączenia się w projekt. Książka jest próbą uchwycenia pomruku projektowej maszynerii, która urządza nasze życie, a jednocześnie pozostaje na marginesach naszego pola widzenia. Realia pracy i życia w projekcie są pomijane w oficjalnych katalogach, recenzjach czy materiałach prasowych. ABC projektariatu idzie na przekór tej tendencji. Jest książką o ludziach żyjących i pracujących w projekcie.
Książka jest pomyślana nie tylko jako wgląd na zaplecze świata sztuki współczesnej, chociaż jest to dziedzina zawodowo mi najbliższa. Jest raczej wycieczką do świata sieci, gdzie wszystko rozpływa się w ciągłej cyrkulacji. W takim społeczeństwie żadna pozycja nie jest dana raz na zawsze, wszyscy przemieszczają się pomiędzy jedną pracą a drugą, przeskakują z projektu na projekt.
ABC Projektariatu jest medytacją nad tym "co robić?" jako osoba buntująca się przeciwko nędzy projektowego życia. Nie znajdzie jednak tutaj Czytelnik czy Czytelniczka wizji post-kapitalistycznej przyszłości ani wezwań do światowej rewolucji. Nie dlatego, że uważam, że nie mają one swojego sensu, tylko raczej z racji na nieco skromniejszy zamysł mojego przedsięwzięcia. Moja książka jest pisana z pozycji praktyka, który stawia pytanie, jak własne projekty urządzać wedle ideałów równości, samorządności, czy solidarności, w sytuacji, kiedy przetrwanie w projektowym świecie wymaga od nas podejmowania działań zupełnie z tymi ideałami sprzecznych. Świat sieci zmusza nas do bezwzględnego dążenia do celu, strategicznego planowania własnej kariery, konkurowania o dostęp, zasoby, projekty, stanowiska. Lewicowa wrażliwość nie zapewnia immunitetu przed egoistyczną afirmacją jednostkowego interesu. Łatwo jest robić projekty o równości, o wiele ciężej jest równościowo je organizować. Tym bardziej, że presja na przyjęcie cynicznej postawy nie jest wywierana przez żadne łatwo identyfikowalne centra władzy. Jest absorbowana przez samych projektariuszy, kształtuje nasze pragnienia, plany na przyszłość, sposoby postrzegania społeczeństwa. ABC projektariatu jest próbą praktycznej analizy wyzwań projektowego świata. Zakreśla pole taktycznych manewrów oraz omawia zestaw dywersji używanych przez zradykalizowanych projektariuszy w ich dążeniu do bardziej wspólnotowych, równościowych i opartych na solidarności modeli pracy i życia w projekcie.
KUBA SZREDER – niezależny kurator interdyscyplinarnych projektów z pogranicza sztuki, krytycznej refleksji i społecznych eksperymentów. Redaktor wielu książek i katalogów oraz autor tekstów z zakresu socjologii i teorii sztuki. Inicjator Wolnego Uniwersytetu Warszawy. W swojej pracy teoretycznej analizuje formy produkcji kulturowej w kontekście późnego kapitalizmu.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.