Promocja!

ELEKTRONICZNE RYNKI USŁUG TECHNOLOGIE I ICH REALIZACJE

Książka jest poświęcona ważnemu aspektowi elektronicznej gospodarki jakim są rynki usług. Elektroniczne rynki usług nie są tak dobrze rozwinięte jak rynki towarów. Usługi (w przeciwieństwie do towarów) trudniej jest skategoryzować i zestandaryzować ich opis oraz jakość wykonania. Dodatkowo wymagana jest automatyzacja procesów związanych z publikacją usług przez usługodawców, ich wyszukiwaniem oraz korzystaniem z nich przez usługobiorców. Do takiej automatyzacji potrzebne są znacznie bardziej zaawansowane technologie niż proste klasyfikacje standardowych towarów i obsługa zamówień, jak to ma miejsce w sklepach internetowych czy aukcjach internetowych. Obecnie elektroniczne rynki usług ograniczają się zazwyczaj do prostych dedykowanych usług świadczonych na masową skalę, jak np. tłumaczenie tekstów.
Zasadnicza część książki została opracowana w ramach projektu rozwojowego MNiSzW nr R02 036 02 pt. „Protokoły i prototyp platformy umożliwiające działanie elektronicznego rynku usług, z uwzględnieniem osób zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy", zrealizowanego w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie pod kierownictwem Stanisława Ambroszkiewicza. W projekcie uczestniczyli też asystenci i studenci Instytutu Informatyki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
W ramach projektu powstała nowa technologia informacyjna w postaci specyfikacji protokołów i ich realizacji jako prototypowej platformy nazwanej ELA-enT dostępnej w WWW pod adresem http://ent.ipipan.waw.pl.
Obecnie w IPI PAN są prowadzone prace nad komercyjną wersją tej platformy nazwaną Neiberia (www.neiberia.com), w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka: Działanie 1.3.1, tytuł projektu: „Nowe technologie informacyjne dla elektronicznej gospodarki i społeczeństwa informacyjnego oparte na paradygmacie SOA"; https://www.soa.edu.pl.

978-83-60434-95-6

Napisz pierwszą opinię o „ELEKTRONICZNE RYNKI USŁUG TECHNOLOGIE I ICH REALIZACJE”