OGRZEWANIE I KLIMATYZACJA BUDYNKÓW WSPOMAGANE ODNAWIALNĄ ENERGIĄ ELEKTRYCZNĄ OZE/PV/HVAC/MAGAZYNY

, ,

39.00

Na stanie

Ogrzewanie i klimatyzacja budynków wspomagane odnawialną energią elektryczną OZE | PV | HVAC| magazyny Edycja 2024

Joanna Ryńska, Waldemar Joniec, Agnieszka Orysiak

Wydanie specjalne „Rynku Instalacyjnego”

format: 16,5×23,5 cm

ISSN: 2300-0355X

Spis treści
Od redakcji / 3
Autarkia, autonomia i elastyczność energetyczna w polskiej rzeczywistości / 6
Stabilizacja mikroinstalacji poprzez system magazynowania energii / 14
Szyty na miarę system zaopatrzenia budynków w energię / 18
Chłodzenie pomieszczeń – pompy ciepła i klimatyzacja we współpracy z instalacją PV / 22
Instalacje fotowoltaiczne – wybrane aspekty prawidłowego montażu / 27
Kto może montować pompy ciepła? / 38
Perfekcyjna pompa ciepła PHA-50 na propan / 42
Gdzie umieścić monoblokową pompę ciepła? / 46
Inwestycja w OZE / 50
Jak montować efektywną energetycznie instalację rekuperacji / 52
Zarządzanie energią w budynkach – obowiązek czy konieczność? / 56
Łatwe zarządzanie energią w budynkach za pomocą EcoStruxure™ Energy Hub / 64
Racjonalne gospodarowanie energią w budynkach wielorodzinnych / 68
Hybrydowe systemy grzewcze / 73
Bufory w modernizowanych instalacjach z pompami ciepła / 78
Zrównoważenie zużycia energii elektrycznej w instalacjach c.o. i c.w.u. / 83
Małe elektrownie wiatrowe / 88
Efektywność energetyczna i autarkia – dotacje dla konsumentów w 2024 roku /90

 

Od redakcji

Do transformacji energetycznej przyzwyczailiśmy się już na tyle, że na co dzień prawie jej nie zauważamy. O skali tego procesu przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy widzimy np., że powstała w Krakowie w 1913 roku Akademia Górnicza – obecnie AGH – uczy teraz, jak „dowiercić się i fedrować” ciepło bezpośrednio z ziemi. Innym znakiem czasów może być fakt, że Niemcy zakończyli wspieranie środkami publicznymi modernizacji budynków, w których montuje się kotły gazowe lub olejowe. Skłoniło to np. Thermondo – niemiecką sieć specjalizującą się w urządzeniach grzewczych dla instalatorów – do wycofania z oferty kotłów i promowania jedynie pomp ciepła oraz fotowoltaiki pod hasłem „Każdy dom może się stać neutralny klimatycznie”.

Zainteresowaniu fotowoltaiką w Niemczech towarzyszy także niespotykany wcześniej wzrost po­pularności prosumenckich magazynów energii elektrycznej – w ciągu roku ich liczba uległa niemal podwojeniu i na początku 2024 r. sięgnęła blisko 1,2 mln. Magazyny energii stanowią nie tylko niezbędny składnik samowystarczalnego energetycznie systemu prosumenckiego, umożliwiają także odciążenie sieci elektroenergetycznych przeładowywanych prosumencką energią z OZE. Na aspekt ten zwraca uwagę również polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zapowiadając m.in. nacisk na stosowanie magazynów w programach dotacji do prosumenckich instalacji OZE („Mój Prąd” 6.0 oraz „Moja elektrownia wiatrowa”).

Magazyny energii wchodzą także w skład instalacji produkujących energię odnawialną na potrzeby większych podmiotów. Firmy, stawiając na instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny energii elektrycznej i ciepła, chcą korzystać z niedrogiej energii i uodpornić się na blackouty czy inne nieprzewidywalne sytuacje. Przybywać będzie również magazynów sieciowych – takich jak bateria w górskiej gminie Ochotnica, wyróżniającej się jednym z najwyższych wskaźników prosu­menckich instalacji PV w Polsce – stanowiących ważne ogniwo stabilizujące współpracę sieć–instalacje OZE. Na pewno łatwiej zbudować gminny magazyn energii niż zmodernizować sieci…

W Polsce, pomimo odnotowanego w 2023 r. spadku sprzedaży pomp ciepła (podobnie jak i wszystkich urządzeń grzewczych), wciąż mierzymy się z problemem niedostatku wykwalifikowanych instalatorów tych urządzeń, rozumiejących nie tylko specyfikę samych pomp ciepła, ale też konieczność zapewnienia właściwej izolacyjności budynku. Niestety, szeroką dostępność wysokich dotacji do pomp ciepła, np. w ramach „Czystego Powietrza”, wykorzystują także nieetycznie działające firmy aspirujące do miana instalacyjnych, oferujące klientom końcowym rozwiązania z góry skazane na energetyczne i ekonomiczne niepowodzenie. Nie dość, że miały one działać w budynkach, w których nie przeprowadzono wcześniej termomodernizacji, okazywały się również niedobrane do potrzeb, błędnie zestawione i oparte na urządzeniach kiepskiej jakości. Konsekwencje tych praktyk ponoszą nie tylko odbiorcy, ale także firmy uczciwe i kompetentne, latami pracujące na swoją renomę. Partacze i naciągacze wprawdzie znikają z rynku, ale zaufania konsumentów do instalacji wykorzystujących OZE, a także do ich wykonawców – nie da się szybko odbudować.

Tym bardziej należy zatem podkreślać znaczenie dobrych praktyk w wykonawstwie instalacji, zarówno wykorzystujących OZE, jak i umożliwiających racjonalne gospodarowanie energią elektryczną niezależnie od jej pochodzenia. To właśnie prawidłowe wykonawstwo, a następnie profesjonalny serwis są „ostatnim ogniwem”, a jednocześnie niezbędnym warunkiem transformacji energetycznej i dekarbonizacji ogrzewania. Bez fachowego montażu w dobrze dobranych instalacjach nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania nie tylko nie przyniosą spodziewanego efektu, ale też przyczynią się do złej prasy zielonych technologii, blokując i spowalniając ich wdrażanie oraz realizację celów transformacji energetycznej.

Dlatego w tegorocznym wydaniu naszego poradnika, już po raz drugi poświęconego roli elektrycznej energii odnawialnej w ogrzewaniu, klimatyzacji i instalacjach sanitarnych, szczególną uwagę zwracamy zarówno na niezależność energetyczną, jak i prawidłowy dobór i wykonawstwo przyszłościowych systemów produkujących energię elektryczną oraz nią zasilanych – instalacji PV i wiatrowych, pomp ciepła i ich hybryd z urządzeniami na paliwa kopalne, wentylacji z rekuperacją, klimatyzacji i chłodzenia, a także systemów grzewczych zależnych od różnych nośników energii. Mamy nadzieję, że to wydawnictwo nie tylko wesprze Państwa w codziennej pracy, ale także pozwoli szerzej spojrzeć na problemy transformacji energetycznej i uświadomić sobie ogromną rolę, jaką odgrywa w tym procesie każda związana z branżą instalacyjną osoba.
Z życzeniami dobrej lektury,

Joanna Ryńska i Waldemar Joniec
Rynek Instalacyjny

Autor

Liczba stron

Rok wydania

Wydawca

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „OGRZEWANIE I KLIMATYZACJA BUDYNKÓW WSPOMAGANE ODNAWIALNĄ ENERGIĄ ELEKTRYCZNĄ OZE/PV/HVAC/MAGAZYNY”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *