WIELOWYMIAROWE CHARAKTERYSTYKI MAGNESOWANIA W MODELACH OBWODOWYCH

Wraz z rozwojem nowych sposobów zasilania i sterowania wzrastają wymagania odnośnie dokładności modelowania zjawisk elektromagnetycznych w maszynach elektrycznych.

20.00

Na stanie

Opracowywanie nowych metod tworzenia i rozwiązywania modeli matematycznych maszyn jest więc zadaniem stale aktualnym.
W Katedrze Maszyn Elektrycznych prowadzone są prace o charakterze metodycznym w odniesieniu do tzw. obwodowych modeli maszyn elektrycznych operujących parametrami skupionymi (o całkowym charakterze). Bazą dla tych prac jest teoria elektromechanicznych przemian energii i systemów elektromechanicznych posługująca się formalizmami mechaniki analitycznej. Specyfika maszyn elektrycznych i układów z nimi współpracujących powoduje, że konieczna jest modyfikacja lub opracowanie nowych dróg formułowania równań tego typu obiektów oraz metod ich rozwiązywania.
Jest to w dalszym ciągu dominująca tematyka badań prowadzonych w Katedrze. Początkowo przeważały prace dotyczące stanów awaryjnych w maszynach elektrycznych oraz różnych efektów ubocznych towarzyszących normalnej pracy maszyn, lecz stopniowo ich ciężar przesuwał się w stronę zagadnień diagnostycznych, które obecnie dominują. Aktualnie badania koncentrują się na zagadnieniach monitoringu i diagnostyki maszyn prądu przemiennego z wykorzystaniem Internetu.
Większość badań dotyczy wykrywania ekscentryczności oraz uszkodzeń klatek wirników silników indukcyjnych, lecz zbiór cech podlegających rozpoznawaniu jest stale rozszerzany. Przedmiotem badań jest tworzenie wzorów diagnostycznych przy użyciu wyspecjalizowanych modeli matematycznych maszyn indukcyjnych klatkowych oraz opracowywanie algorytmów diagnostycznych bazujących na metodach sztucznej inteligencji, w tym szczególnie rozpoznawania wzorców oraz sztucznych sieci neuronowych. Wykorzystywane są przy tym zaawansowane techniki przetwarzania sygnałów oraz najnowsze techniki informacyjne do kondycjonowania i akwizycji.

Autor

ISBN

978-0860-097X

Liczba stron

Rok wydania

Wydawca

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „WIELOWYMIAROWE CHARAKTERYSTYKI MAGNESOWANIA W MODELACH OBWODOWYCH”