Fragment wprowadzenia:
Geotechnika jest częścią wiedzy inżynierskiej, która zajmuje się gruntem, jego właściwościami, możliwościami oparcia (posadowienia) na nim obiektów budowlanych oraz sposobami wzmacniania gruntów słabych. W jej skład głównie wchodzą gruntoznawstwo, mechanika gruntów i fundamentowanie. Pokrewną dziedziną wiedzy jest geologia inżynierska, która zawiera się w obszarze nauk geologicznych.
Wiedza ta (tj. geotechnika) jest tak stara jak stara jest najstarsza budow-la wzniesiona przez człowieka. Najstarszym dotychczas odkrytym przykładem siedliska ludzkiego jest kompleks 21 chatek posiadających paleniska lub jamy wyłożone kamieniami (otoczakami). Wykopalisko to odkryto w październiku 1965 roku na przedmieściu Nicei (południowa Francja) zwanym Terra Amata. Uważa się, że odkryte budynki należą do kultury aszelskiej istniejącej 400.000 lat temu.(…)
Rzeczywiste początki geotechniki są tak odległe w czasie, że dzisiaj nic o nich nie wiemy. Giną one w pomrokach niezapisanych dziejów ludzkości. Za początek klasycznej mechaniki gruntów można przyjąć rok 1773, w którym ukazało się wiekopomne dzieło Ch. A. Coulomba; „Assai sur une application des régles de maximis et minimis á quelques problémes de statique relatifs á l’architecture”. W pracy tej Coulomb sformułował podstawowe zasady teorii równowagi granicznej i podał jej pierwsze zastosowanie do zagadnienia parcia gruntu na ściany oporowe. Wzór Coulomba na wytrzymałość gruntu na ścinanie jest dotychczas podstawowym wzorem w mechanice gruntów.
Za początek nowoczesnej mechaniki gruntów przyjęto uważać datę ukazania się książki K. Terzaghiego „Erdbaumechanik auf bodenphysikalischer Grundlage”, tj. rok 1925. W pracy tej Terzaghi podał w sposób usyste-matyzowany metody badań fizycznych i mechanicznych właściwości gruntów oraz zależności między stanem zagęszczenia gruntów, a ich wytrzymałością na ścinanie, ściśliwością i rozszerzalnością; została podana również teoria konsolidacji gruntów. Dzieło Terzaghiego zapoczątkowało okres szybkiego i wszechstronnego rozwoju mechaniki gruntów.
W Polsce pierwszym poważniejszym opracowaniem z zakresu mecha-niki gruntów była dysertacja doktorska Cz. Rusina pt.: „Badania teoretyczne i laboratoryjne gruntu, jako elementu budowli”, obroniona na Politechnice Warszawskiej w 1939 roku pod kierunkiem prof. W. Żenczykowskiego. Pierwszą obszerniejszą publikacją, wydaną w 1947 r., była książka Wiłuna pt.: „Gruntoznawstwo drogowe”, zawierająca m. in. metody badań gruntów do celów budowy dróg i fundamentowania. Ostatnią wydaną przez Wiłuna książką jest obszerne kompendium, skromnie przez autora zatytułowane „Zarys geotechniki” (1987). Książka ta doczekała się licznych, niezmienionych wznowień . Wiłuna uważa się za ojca polskiej geotechniki.
WPROWADZENIE DO GEOTECHNIKI
PIECZYRAK J.
Ochrona i inżynieria środowiskaGeotechnika jest częścią wiedzy inżynierskiej, która zajmuje się gruntem, jego właściwościami, możliwościami oparcia (posadowienia) na nim obiektów budowlanych oraz sposobami wzmacniania gruntów słabych.
42.00zł
Na stanie
Autor | |
---|---|
ISBN | 978-83-7125-247-1 |
Liczba stron | |
Rok wydania | |
Wydawca |
Napisz pierwszą opinię o „WPROWADZENIE DO GEOTECHNIKI” Anuluj pisanie odpowiedzi
Podobne produkty
Szukaj
Wybrane
Kategorie
- Albumy (83)
- Architektura i urbanistyka (284)
- Automatyka i robotyka (49)
- Beletrystyka (12)
- Bez kategorii (4)
- Bezpieczeństwo (13)
- Bhp i ergonomia (49)
- Budowa i eksploat.maszyn (194)
- Budownictwo (309)
- Chemia i fizyka (49)
- Dom i ogród (2)
- Ekonomia (24)
- Elektronika i elektrotechnika (277)
- Finanse i rachunkowość (22)
- Hobby (6)
- Informatyka (885)
- Inne (360)
- Inżynieria biomedyczna (33)
- Inżynieria materiałowa (51)
- Języki obce (34)
- Kalkulatory (2)
- Literatura popularno-naukowa (76)
- Logistyka i transport (98)
- Lotnictwo (31)
- Marketing (43)
- Matematyka i statystyka (104)
- Mechanika (189)
- Miernictwo (15)
- Nauki humanistyczne (60)
- Nowości (148)
- Ochrona i inżynieria środowiska (154)
- Prawo (8)
- Przemysł spożywczy (1)
- Sztuka (16)
- Tania książka (75)
- Zarządzanie (261)
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.