MIKROORGANIZMY CHOROBOTWÓRCZE I POTENCJALNIE CHOROBOTWÓRCZE

W książce zostały scharakteryzowane mikroorganizmy chorobotwórcze i oportunistycznie chorobotwórcze przenoszone przez systemy dystrybucji wody, w tym bakterie, grzyby mikroskopowe, wirusy i pierwotniaki nie uwzględniane w rutynowych badaniach jakości wody. Scharakteryzowano ich morfologię, fizjologię, cykle rozwojowe, epidemiologię i przeżywalność w środowisku. Dane te, w zamyśle autorów stanowić mogą podstawę do oceny zagrożenia środowiska wodnego tymi mikroorganizmami oraz podjęcie prób ograniczenia ich rozwoju w systemach dystrybucji wody.
Przedstawiono również systemy dystrybucji wody jako swoiste ekosystemy wodne, w których biocenoza funkcjonuje w ścisłej zależności od warunków abiotycznych kształtowanych w dużym stopniu przez inżynierów projektujących sieć wodociągową i technologię uzdatniania wody oraz dozorujących eksploatację sieci. Książka ta ma przede wszystkim służyć jako materiał naukowy, uzupełniający wiedzę w podanym wyżej zakresie studentom oraz pracownikom naukowym uniwersytetów, akademii rolniczych i uczelni technicznych, osobom zatrudnionym w laboratoriach badawczych, a także inżynierom zajmujących się projektowaniem sieci wodociągowej, technologii uzdatniania wody oraz eksploatacją systemów dystrybucji wody przeznaczonej do celów komunalnych.

PRZEDMOWA
1. WSTĘP
2. MIKROBIOLOGICZNE WSKAŹNIKI JAKOŚCI WODY
3. MIKROORGANIZMY CHOROBOTWÓRCZE I POTENCJALNIE CHOROBOTWÓRCZE
PRZENOSZONE PRZEZ SYSTEMY DYSTRYBUCJI WODY
3. 1. Bakterie
3. 2. Grzyby mikroskopowe
3. 3. Wirusy
3. 4. Pierwotniaki (Protista)
4. SYSTEMY WODOCIĄGOWE JAKO SPECYFICZNE ŚRODOWISKO WYSTĘPOWANIA MIKROORGANIZMÓW CHOROBOTWÓRCZYCH I POTENCJALNIE CHOROBOTWÓRCZYCH
ORAZ TZW. ORGANIZMÓW UCIĄŻLIWYCH
4. 1. Czynniki abiotyczne warunkujące przeżywanie i rozwój mikroorganizmów
w sieci wodociągowej
4. 2. Charakterystyka głównych siedlisk mikroorganizmów w sieci wodociągowej
4. 2. 1. Toń (faza) wodna
4. 2. 2. Biofilm
4. 2. 3. Osady wewnątrzrurowe
4. 3. Występowanie tzw. organizmów uciążliwych w sieci wodociągowej
5. PROBLEMY ZWIĄZANE Z MONITOROWANIEM STOPNIA ZANIECZYSZCZENIA SIECI WODOCIĄGOWEJ BAKTERIAMI CHOROBOTWÓRCZYMI I POTENCJALNIE CHOROBOTWÓRCZYMI
6. WYSTĘPOWANIE I MONITORING ZANIECZYSZCZENIA EKOSYSTEMÓW WODNYCH I SIECI WODOCIĄGOWEJ PIERWOTNIAKAMI PATOGENICZNYMI
6. 1. Zanieczyszczenia ekosystemów wodnych przez formy dyspersyjne patogenicznych pierwotniaków i ich monitoring
6. 2. Biologiczne zanieczyszczenia różnych rodzajów wód
6. 3. Monitoring źródeł biologicznego zanieczyszczenia wód pasożytniczymi pierwotniakami
6. 3. 1. Monitoring skażenia wody formami inwazyjnymi pasożytów w strefie ochronnej źródła i ujęcia wody.
6. 3. 2. Zabezpieczanie strefy ochronnej źródła wody
6. 3. 3. Monitoring skażenia wody pitnej w procesie uzdatniania podczas jej dystrybucji siecią wodociągową
6. 4. Metody usuwania pierwotniaków patogenicznych z wody w procesie jej uzdatniania w SUW LITERATURA
PODSTAWOWE PODRĘCZNIKI